Serval

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pojmenování serval vychází z portugalštiny a znamená „rys“. Rodové jméno Leptailurus pochází z řečtiny a znamená „úžasně mrštný“.

Způsob života

Serval je poněkud netypicky stavěná kočka. Jeho vysoká a štíhlá postava je přizpůsobená k skákání a rychlému běhu ve vysoké trávě. Dokáže vyvinout rychlost až 73 km/h, což však využívá jen na krátkou vzdálenost.Rovněž šplhá dobře po stromech, ale tuto činnost nijak zvlášť nevyhledává. Voda (ne příliš hluboká) mu nevadí, rád se koupe a „rybaří“

Rozměry

Délka těla se pohybuje v rozmezí 59–92 cm, délka ocasu 20-38 cm. Hmotnost mezi 7–18 kg. V kohoutku měří okolo 56–60 cm.

Rozmnožování

Po průměrně 65–75 dnech březosti se rodí přibližně 1–4 mláďata (nejčastěji 2)  Po narození váží mláďata asi 250 gramů a 9–13 dní jsou slepá. Zhruba po 6 měsících jsou schopna lovu a od jednoho do jednoho a půl roku se osamostatní.

Mláďata

Potrava

Živí se převážně malými savci. 90 % jeho kořisti tvoří zvířata lehčí než 200 gramů. Jedná se především o různé myši a ptáky, za kterými dokáží vyskočit do vzduchu.

Dožívá se

V divočině 10 – 12 let, v zajetí i přes 20 let.

Výskyt

Žije pouze v Africe, přičemž téměř výhradně jižně od Sahary, většinou pak jižně od Sahelu. Malá zbytková populace přežívá možná i v Maroku.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.